Подписаться на:
Публикации

Свежие новости

Top 10

Новини законодавства. Щотижневий огляд. 20 - 26 лютого 2012 р.

27.02.2012

Встановлення паркувальних автоматів відстрочено до 1 квітня 2012 р. З 1 січня 2012 р. платні парковки мали кардинально змінити свій вигляд.

Саме з зазначеної дати набули чинності вимоги, встановлені Правилами паркування транспортних засобів (затверджено постановою КМУ N 1342 від 03.12.2009 р.), відповідно до яких ОБОВ’ЯЗКОВО:

- відведені майданчики для платного паркування (майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці, дороги або тротуару) повинні бути обладнані паркувальними автоматами з розрахунку не менш як один автомат на 10 місць для паркування з обох боків уздовж проїзної частини вулиці, дороги або тротуару;

- на спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування (майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці, дороги або тротуару) повинні бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали.

Але прописані в урядовій постанові вимоги набули чинності лише на папері. Відповідне паркувальне обладнання було встановлено лише частково. Зокрема, на кінець січня у столиці України "Київтранспарксервіс" встановив 55 паркувальних автоматів, протягом 1 кварталу 2012 р. у Харкові планують установити 90 відповідних автоматів, а у Тернополі взагалі ніяких дій щодо обладнання платних парковок не проводиться.

Ситуація, що склалася, а також безперервні звернення до уряду операторів, що є відповідальними за обладнання та утримання майданчиків для паркування, стали причиною появи постанови КМУ N 89, якою строк введення у дію вищезазначених паркувальних вимог перенесено на 1 квітня 2012 р. Ще одним нововведенням є деяке пом’якшення вимог щодо встановлення паркувальних автоматів. Кабміном затверджено, що один автомат має бути встановлено із розрахунку на 20 місць для паркування, а не на 10, як було передбачено раніше.

Крім цього уточнено, що придбання паркувального талона (з визначеною тривалістю паркування, в якому зазначається дата та час розміщення транспортного засобу на майданчику для платного паркування), необхідного для сплати вартості послуг з платного паркування, здійснюється у безготівковій формі. Як і раніше, альтернативою придбанню паркувального талона є оплата вартості послуг готівкою або за допомогою спеціальної платіжної картки через паркувальний автомат чи автоматичний в'їзний та виїзний термінали.

----------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1342" (N 89 від 16.01.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур’єр" N 32 від 18.02.2012 р.

Дата набрання чинності: 18.02.2012 р., за винятком деяких положень, які набирають чинності 01.04.2012 р.

ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ

Санітарний контроль пильнує за безпекою харчових продуктів

Відповідно до наданих повноважень, а також з метою реалізації норм ЗУ "Про безпечність та якість харчових продуктів" (у редакції ЗУ N 2809-IV від 06.09.2005 р.) Державна санітарно-епідеміологічна служба затвердила Перелік харчових продуктів, які зазвичай представляють високий та низький ризик для здоров'я людей.

ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ, які зазвичай представляють ДЛЯ ЗДОРОВ'Я ЛЮДЕЙ:

ВИСОКИЙ ризик

НИЗЬКИЙ ризик

- молоко та молочні продукти

- м'ясо та м'ясні продукти

- яйця та продукція, вироблена з яєць

- риба, рибні продукти та інші продукти моря

- кулінарні вироби

- кондитерські вироби з кремом

- пресерви

- продукти дитячого харчування

- продукція дитячих молочних кухонь

- хліб та хлібобулочні вироби

- борошно-круп'яні вироби

- цукор та кондитерські вироби, за виключенням кондитерських виробів з кремом

- овочі, баштанні, плоди, ягоди, фрукти

- дикорослі харчові продукти

- жирові рослинні продукти

- напої (вода, соки, нектари, безалкогольні напої, слабоалкогольні напої, алкогольні напої)

- мед та продукти бджільництва

- консерви

- харчові продукти для спеціального дієтичного харчування (крім продуктів дитячого харчування)

- інші харчові продукти

Відповідне розмежування продуктів за ризиками сприятиме повноцінній реалізації норм вищезазначеного нормативно-правового акта, зокрема, таким положенням:

- заборонено ввезення в Україну харчових продуктів для власного споживання, якщо вони представляють високий ризик для здоров’я людини (ст. 41 ЗУ N 2809-IV);

- передбачено розширений санітарний контроль вантажів з харчовими продуктами, що імпортуються та зазвичай представляють високий ризик для здоров’я людей (ст. 44 ЗУ N 2809-IV);

- дослідженню на предмет потенційних джерел ризику для здоров’я людини підлягають зразки із вантажу, що містить харчові продукти, які зазвичай становлять високий ризик для здоров’я людини (ст. 50 N 2809-IV) тощо.

Крім згаданого Переліку затверджено:

- Критерії для складання програми вибіркового санітарного контролю харчових продуктів;

- безпосередньо саму Програму стандартного та вибіркового розширеного санітарного контролю харчових продуктів, підконтрольних державній санітарно-епідеміологічній службі, які зазвичай представляють високий та низький ризик для здоров'я людей на 2012 рік (контроль згідно із зазначеною програмою застосовується протягом календарного року до визначеного відсотка вантажів з харчовими продуктами);

- спеціально визначений відсоток вантажів, що представляють ризик для здоров'я людей, і які підлягають обов'язковому розширеному санітарному контролю згідно з програмою вибіркового санітарного контролю за харчовими продуктами, підконтрольними державній санітарно-епідеміологічній службі, що імпортуються.

---------------------

Постанова Державної санітарно-епідеміологічної служби України, Головного державного санітарного лікаря України "Про реалізацію статей 6, 44 та 46 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" (N 36 від 31.12.2011 р.)

Дата набрання чинності: 01.01.2012 р.

ОЦІНКА МАЙНА

Оціночна діяльність у звітах та повідомленні

Суб’єкти оціночної діяльності зобов’язані щомісяця подавати до Фонду держмайна інформацію про результати проведення оцінки за відповідними формами (визначені наказом ФДМ N 1895 від 26.12.2011 р.). При цьому, як зазначає у своєму листі Фонд держмайна, інформація про результати визначення оціночної вартості об'єктів нерухомості надається у разі проведення оцінки об'єктів нерухомості:

- з метою оподаткування доходу, отриманого платником податку - фізичною особою від продажу (обміну) такого об'єкта нерухомості, відповідно до статті 172 Податкового кодексу України;

- згідно з Тимчасовим порядком визначення оціночної вартості нерухомості та об'єктів незавершеного будівництва, що продаються (обмінюються), що затверджений постановою КМУ N 1103 від 26.10.2011 р.

Якщо оцінка об’єктів нерухомості для цілей оподаткування доходу фізичних осіб від їх продажу (обміну) за звітний період не проводилася, суб’єкт оціночної діяльності має повідомити Фонд про непровадження такої діяльності протягом звітного періоду.

Держорган надав детальні інструкції щодо заповнення звітних форм, а також повідомив, що їх можна надсилати на адресу Фонду простим поштовим відправленням із супровідним листом, в якому треба зазначити:

- адресата - Фонд державного майна;

- його адресу: 01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9;

- правову підставу для подання інформації (п. 12 Тимчасового порядку, затвердженого постановою КМУ N 1103 від 26.10.2011 р.);

- кількість аркушів у поштовому відправленні.

Також у листі зазначено, що просте поштове відправлення вважається надісланим вчасно за умови, що на відбитку календарного штемпеля зазначено дату оформлення поштового відправлення відправника - п'яте число наступного за звітним місяця (насправді мається на увазі "не пізніше п'ятого числа наступного за звітним місяця", як встановлено у п. 2 наказу ФДМ N 1895).

Крім цього Фонд держмайна приділив увагу і повідомленню про наміри провадити діяльність з оцінки об'єктів нерухомості для цілей оподаткування. До набрання чинності наказом Фонду N 1895 таке повідомлення надавалося у довільній формі. З 11 січня 2012 р. запрацювала затверджена вищезгаданим наказом форма. При цьому Фонд зауважує, що якщо до 11.01.2012 р. суб’єктами оціночної діяльності його було повідомлено про наміри провадження оціночної діяльності у довільній формі, встановлену форму повідомлення додатково надавати не потрібно (за винятком деяких виключень, про які мова йде у листі).

---------------------

Лист Фонду державного майна України "Про надання роз'яснень щодо заповнення затверджених наказом ФДМУ від 26.12.2011 N 1895 форм" (N 10-36-2492 від 17.02.2012 р.)

ЗАКОНОПРОЕКТИ

Планується посилення відповідальності за порушення правил руху через залізничні переїзди

Верховною Радою прийнято раніше поданий прем'єр-міністром України М. Я. Азаровим законопроект N 8747, яким передбачено внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення правил руху через залізничні переїзди та перевезень пасажирів автомобільним транспортом.

Вказаним законопроектом передбачено нову редакцію статті 123 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій мова йде про наступне:

- за порушення особою, яка керує транспортним засобом, правил руху через залізничний переїзд, крім порушення, передбаченого частиною другою статті 123, встановлено штраф у розмірі від 20 до 25 НМДГ (від 340 грн. до 425 грн.);

- в'їзд на залізничний переїзд особою, яка керує транспортним засобом, у випадках, коли рух через переїзд заборонений, тягне за собою накладення штрафу на водіїв від 50 до 70 НМДГ (від 850 грн. до 1190 грн.) з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, і на інших осіб - накладення штрафу від 75 до 100 НМДГ (від 1275 грн. до 1700 грн.) з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, або адміністративний арешт;

- порушення, передбачене частиною другою вказаної статті, вчинене водієм транспортного засобу під час надання послуг з перевезення пасажирів або під час перевезення небезпечних вантажів, тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до трьох років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Також передбачено введення штрафу у розмірі від 80 до 120 НМДГ за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню (доповнення у ст. 133-1 КпАП).

Крім того, пропонується доповнити ст. 20 Закону України "Про автомобільний транспорт" (N 2344-III від 05.04.2001 р.) частиною четвертою такого змісту:

"До перевезень пасажирів автобусами у нічний час (з двадцять другої до шостої години), крім тих, що використовуються на маршрутах загального користування в режимі регулярних пасажирських перевезень, допускаються автобуси, обладнані контрольними приладами (тахографами) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв".

В разі прийняття, цей закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування (крім деяких норм).

--------------------

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення правил руху через залізничні переїзди та перевезень пасажирів автомобільним транспортом" (N 8747 від 04.07.2011 р.)

Деяким жінкам можуть заборонити штучне запліднення

Верховною радою прийнятий за основу раніше поданий К. Лук'яновою (фракція "НУ-НС") законопроект, яким передбачено зміни до деяких законодавчих актів України щодо обмежень у використанні допоміжних репродуктивних технологій. Так, пропонується доповнити деякі положення Сімейного кодексу України та Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я " (N 2801-XII від 19.11.92 р.).

Згідно із зазначеними змінами встановлено вікове обмеження для жінок, щодо яких застосовується штучне запліднення та імплантація ембріона - тепер вік повнолітньої жінки не повинен перевищувати 49 років на день перенесення ембріонів. Але, у виключних випадках вік жінки визначатиметься відповідною комісією МОЗ.

Також передбачається , що допоміжне (сурогатне) материнство здійснюватиметься лише для іноземних громадян тих країн, де ця процедура дозволена законодавством. Це в свою чергу захистить народжених в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій дітей від незаконних способів вивезення за межі України.

Також зазначається , що до умов проведення допоміжного (сурогатного) материнства додається відсутність генетичного зв'язку з дитиною або принаймні з одним із майбутніх батьків.

На думку експертів, прийняття цього закону дозволить забезпечити права народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій дитини та посилить авторитет України я к держави, здатної захистити права усіх своїх громад я н на міжнародному рівні.

У разі прийняття, Закон набере чинності з наступного дня після його опублікування.

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо обмежень у використанні допоміжних репродуктивних технологій)" (N 8282 від 23.03.2011 р.)

В проекті - виплата компенсацій за нестачу місць у дитячих садках

На розгляд до Верховної Ради надійшов законопроект, направлений народним депутатом України О. Фельдманом ("Партія регіонів"), яким передбачено зміни до Закону України "Про дошкільну освіту" (N 2628-III від 11.07.2001 р.).

Даний законопроект націлений на розв'язання проблеми нестачі місць у дитячих садках та реалізацію права на доступність дошкільної освіти.

Так, законопроект вносить доповнення до статті 28 "Права дитини у сфері дошкільної освіти", якими передбачається виплата матеріальної компенсації батькам або особам, які їх замінюють, діти яких не забезпечені місцем у державному або комунальному дошкільному навчальному закладі (дитячому садку).

Пропонується виплачувати вказану компенсацію за рахунок коштів місцевого бюджету відповідним фінансовим органом у розмірі однієї мінімальної заробітної плати на місяць на одну дитину (зараз мінімальна заробітна плата становить 1073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривні, з 1 липня - 1102 гривні, з 1 жовтня - 1118 гривень, з 1 грудня - 1134 гривні (ст. 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік")), порядок виплати даної компенсації встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України.

Розробники законопроекту вважають, що така компенсація дасть змогу батькам, або особам, що їх замінюють, сплатити за навчання дитини у приватному дитячому садку або винайняти няню дитині. А також це стимулюватиме органи місцевої влади і місцевого самоврядування до більш активного пошуку шляхів вирішення проблеми забезпечення дітей місцями у дитячих садках.

У разі прийняття, Закон набере чинності з дати його опублікування.

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про дошкільну освіту" (щодо виплати компенсації у випадку нестачі місця у дитячому садку) (N 10083 від 20 лютого 2012 р.)

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА

Офіційна позиція контролерів щодо податкових накладних

ДПС затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань відображення у податковому обліку з ПДВ звітного періоду податкових накладних (ПН), виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту (хоча насправді в цьому документі розглянуто набагато більший спектр питань щодо ПН).

Нагадаємо, що відповідно до пп. 14.1.173 ПКУ, узагальнююча письмова податкова консультація - оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків.

Закцентуємо увагу на ключових моментах коментованого документа.

1. Якщо у звітному періоді податкову накладну включили до реєстру отриманих ПН, але з будь-яких причин не відобразили її в податковій звітності за цей період, то виправляти ситуацію потрібно шляхом подання уточнюючого розрахунку за той звітний період, в якому вона була включена до реєстру отриманих ПН та помилково не включена до податкової звітності.

2. Не є помилкою виписування однієї ПН на отримання кількох авансових платежів протягом одного дня від одного і того ж покупця за один і той же товар в межах одного і того ж договору.

3. Помилково сформована ПН не може бути виключена з Єдиного реєстру накладних. Разом з цим, вона не дає право покупцю на податковий кредит. Якщо продавець документально не пояснить походження помилково зареєстрованих ПН на письмовий запит органу ДПС протягом 10 робочих днів з дня отримання такого запиту, це породжує обставину для проведення  документальної позапланової перевірки.

4. Недотримання вимоги щодо вирівнювання реквізитів заголовної частини ПН по правій межі поля, не позбавляє права покупця на податковий кредит.

5. ПН має виписуватися українською мовою. При цьому, у разі неможливого перекладу з іноземної мови торгової марки або найменування товару на державну мову та з метою збереження ідентифікації такого товару в графі 3 податкової накладної "Номенклатура товарів/послуг продавця", допускається зазначати назву торгової марки та у вигляді абревіатури номенклатуру товару без перекладу його на державну мову.

6. Якщо з дати виписки податкової накладної не минуло 365 календарних днів, покупець має право включити таку запізнілу ПН до складу податкового кредиту. При цьому контролери не вимагатимуть документального підтвердження причин її запізнення. Суми податку відображаються у реєстрі отриманих ПН поточного звітного періоду та у складі податкового кредиту звітного періоду (рядок 10.1 декларації з ПДВ).

------------------------

Наказ Державної податкової служби України  N 127 від 16.02.2012 р.

ЄДИНИЙ ПОДАТОК ТА ПДВ

Податкова розказала про деякі шляхи перетину єдиного податку і ПДВ-реєстрації

Як показала практика, з ПДВ-реєстрацією "єдинників" не все так просто і однозначно. Тому ДПСУ затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників ПДВ та повторної реєстрації осіб як платників ПДВ. Звернемо увагу на ключові моменти коментованого документа.

1. При перевищенні 300-тисячного порогу (за останні 12 календарних місяців) "спрощенці" ІІІ і ІV груп, що застосовують ставку 5%, не підлягають обов'язковій реєстрації як платники ПДВ. 

Якщо ж такі платники податку вирішили за власним бажанням перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3% та зареєструватися платниками ПДВ, то їм необхідно не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто 300-тисячний обсяг, подати реєстраційну заяву (за ф. N 1-ПДВ).

У реєстраційній заяві спрощенець:

- або вказує, що реєстрація проводиться за процедурою обов'язкової реєстрації (протягом 10 робочих днів від дати надходження заяви);

- або зазначає бажаний (запланований) день реєстрації як платника ПДВ, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такий платник єдиного податку вважатиметься платником ПДВ та матиме право на виписку податкових накладних.

Ось така "проста" процедура реєстрації платником ПДВ у даній ситуації.

2. Платники податку, в яких анульовано ПДВ-реєстрацію за ініціативою податкового органу, можуть (а в окремих випадках - зобов'язані) повторно зареєструватися платником ПДВ.

3. Негативна податкова історія за період попередньої реєстрації (наприклад, наявність розбіжностей з контрагентом між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом, віднесення платника до тих чи інших груп ризиків, наявність від'ємного значення податку на додану вартість та інше) не є підставою для відмови такій особі у ПДВ-реєстрації.

------------------------

Наказ Державної податкової служби України N 131 від 20.02.2012 р.

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

Чи все так просто у податковому обліку з рекламними та маркетинговими послугами?

ДПСУ затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо віднесення витрат на оплату маркетингових та рекламних послуг до складу податкових витрат. Не секрет, що дана група витрат завжди перебувала у зоні підвищеної уваги з боку контролюючих органів, адже останні побоюються маніпулювання їх величиною і, відповідно, зменшення об’єкта оподаткування.

У коментованому наказі податківці нагадують, що відповідно до абз. "г" пп. 138.10.3 ПКУ складовими витратами на збут виступають витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг), на передпродажну підготовку товарів (про те, що саме розуміти під поняттями "реклама", "маркетинг", "мерчандайзинг", йдеться у коментованому наказі). Разом з цим, якщо маркетингові та рекламні послуги придбаваються у нерезидента, то потрібно пам’ятати про обмеження, закріплені у пп. 139.1.13 ПКУ.

Не забули контролери і про так звані мотиваційні виплати, які стимулюють просування товарів на ринку і сприяють пожвавленню їх збуту (винагорода дистриб’юторам за досягнення певних економічних показників). На їх думку, такі витрати можуть бути віднесені до маркетингових послуг.

Насамкінець зауважимо, що для врахування рекламних, маркетингових послуг та мотиваційних виплат у складі податкових витрат платнику податків необхідно:

1) довести зв'язок понесених витрат з госпдіяльністю;

2) документально підтвердити понесені витрати (від себе додамо: чим деталізованіше будуть розписані понесені витрати у первинних документах, тим менша вірогідність того, що податківці поставлять під сумнів можливість зарахування їх до складу податкових витрат).

------------------------

Наказ Державної податкової служби України N 123 від 15.02.2012 р.

ЄДИНИЙ СОЦВНЕСОК

Чи потрібно нараховувати єдиний соцвнесок на вартість безкоштовно наданого працівникам форменого одягу

Фахівці ПФУ дійшли висновку, що вартість безкоштовно наданого працівникам форменого одягу, який може використовуватися поза робочим місцем та залишається в особистому постійному користуванні, є базою для нарахування єдиного внеску.

До цього висновку спеціалістів відповідного відомства привів пп. 2.2.11 Інструкції зі статистики заробітної плати (затвердженої наказом Держкомстату України N 5 від 13.01.04 р.). За ним, такий одяг відноситься до фонду додаткової заробітної плати, яка, в свою чергу, є базою для нарахування єдиного соцвнеску.

Разом з цим згадаємо, що постановою КМУ затверджений перелік виплат, на які не нараховується єдиний соцвнесок (N 1170 від 22 грудня 2010 р.). Серед них "відшкодування працівникам витрат на придбання ними спецодягу та інших засобів індивідуального захисту в разі невидачі їх роботодавцем або вартість виданого згідно з діючими нормами спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів, молока та лікувально-профілактичного харчування".

------------------------

Лист Пенсійного фонду України N 915/03-20 від 13.01.2012 р.

ПУНКТИ ПРОПУСКУ ДЛЯ АВТО

Як позбутися черг у пунктах пропуску на кордоні?

ДМС надала рекомендації, як діяти керівникам і посадовим особам митних органів, якщо пропускна спроможність у пункті пропуску через держкордон для автомобільного сполучення зменшилася (що цікаво – майже ідентичний документ був затверджений Наказом ДМС N 440 від 27.05.2011 р., а нещодавно його було визнано таким, що втратив чинність).

Під зменшенням пропускної спроможності пункту пропуску розуміється комплекс зовнішніх і внутрішніх обставин, що виникають раптово та наростають у неконтрольований спосіб, спричиняючи порушення в організації прикордонного руху або громадського порядку на території пункту пропуску, а також таких обставин, що мають вплив на пропускну спроможність пункту пропуску.

Зокрема, ці рекомендації слід використовувати, якщо час очікування транспортних засобів у черзі становить:

 у пасажирському русі – більш, ніж 2 (дві) години;

 у вантажному русі – більш, ніж 6 (шість) годин.

Взагалі, у документі сказано, що утворення черги перед пунктом пропуску слід розглядати як надзвичайну ситуацію, що потребує постійного контролю з боку керівника митного органу.

Для тих митних органів, де дії керівників і посадових осіб не встановлені Системою попереднього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій, пропонується така схема дій при зменшенні пропускної спроможності пункту пропуску:

1) керівник підрозділу митного оформлення, що знаходиться на зміні, вживає заходів з метою ініціювання зустрічі на лінії державного кордону з посадової особою митного органу суміжної сторони, яка обіймає рівнозначну посаду (у разі, якщо ситуація не виправляється протягом 2 годин, доповідає про це, керівнику митного поста (відділу));

2) керівник митного поста в телефонному режимі повідомляє посадову особу митного органу суміжної сторони, яка обіймає рівнозначну посаду, про зменшення пропускної спроможності пункту пропуску, що впливає на його стабільну роботу (у разі, якщо ситуація не змінюється протягом 2 годин, доповідає про ситуацію, що склалася, керівнику митного органу або уповноваженій ним особі, а також інформує оперативного чергового митного органу про ситуацію, що склалася, для подальшого інформування оперативного чергового ДМС);

 3) керівник митного органу звертається до керівника митного органу на суміжній стороні та інформує його про ситуацію, що склалася в пункті пропуску (а у разі, якщо ситуація не зазнала позитивних зрушень протягом 2 годин, також інформує про вжиті заходи та їх результати заступника Голови Держмитслужби України);

 4) заступник Голови Держмитслужби України приймає рішення щодо доповіді Голові Держмитслужби України, а також контактування з уповноваженим керівником митної служби/адміністрації суміжної сторони.

Як бачимо, навіть якщо всі ланки цього ланцюга будуть вчасно виконувати дії, що їх рекомендує ДМСУ, пасажирське авто може простояти на кордоні більш, ніж 8 годин (а вантажівка – більш, ніж 12 годин).

Тому цілком доречною є вказівка, що очікування протягом визначеного Методичними рекомендаціями часу на реагування митними органами суміжної сторони є недоцільним у разі, якщо з суміжною стороною внаслідок об’єктивних причин відсутній телефонний зв’язок.

Щодо того, як саме вирішувати проблему, рекомендації залежать від причини зменшення пропускної спроможності, наприклад:

- якщо причиною є блокування під’їзних шляхів внаслідок утворення черги транспортних засобів перед пунктом пропуску - керівник митного органу інформує органи ДАІ та керівників відділів Держприкордонслужби з пропозицією втрутитись в ситуацію та вжити заходів для її виправлення;

-  якщо причиною є недостатня кількість смуг руху для транспортних засобів у пункті пропуску – керівник звертається до Держприкордонслужби з пропозицією щодо збільшення смуг руху (якщо дозволяє інфраструктура пункту пропуску) або застосування реверсної системи руху транспортних засобів у пункті пропуску до поновлення роботи пункту пропуску у звичайному режимі.

- якщо причиною є недостатня чисельність посадових осіб митного органу, які здійснюють свої функції в пункті пропуску, -  керівник перерозподіляє особовий склад по ділянках роботи.

Ну і, звичайно, акцент зроблено на "профілактиці" подібних ситуацій.

------------------------

Наказ Державної митної служби України "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо дій керівників і посадових осіб митного органу під час зменшення пропускної спроможності пункту пропуску через державний кордон України" (N 106 від 16.02.2012 р.)

Дата  набрання чинності: 16.02.2012 р.

ПОПЕРЕДНІЙ ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ